POTENCJAŁ ENERGII SŁONECZNEJ W POLSCE

CZY NASŁONECZNIENIE W POLSCE JEST ODPOWIEDNIE DLA PRODUKTYWNEJ PRACY PANELI SŁONECZNYCH?

Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2. I taka wartość wystarcza aby cieszyć się z efektywnej pracy instalacji fotowoltaicznej i cieszyć się z oszczędności! Zasoby słoneczne w Polsce wynikają z naszego położenia w klimacie umiarkowanym.  Ponieważ są one bardzo zbliżone do naszych europejskich sąsiadów takich jak np. Niemcy czy Francja, gdzie powszechnie wykorzystuje są odnawialne źródło energii  w postaci promieni słonecznych, możemy śmiało brać z nich przykład. Na naszej szerokości geograficznej suma napromieniowania w skali roku wynosi odpowiednio dla Warszawy ok. 1020 kWh/m2/rok, dla Berlina ok. 1000 kWh/m2/rok, dla Paryża ok. 1100 kWh/m2/rok.

Potencjał energii słonecznej w Polsce doskonale obrazuje poniższa mapa nasłonecznienia. Została stworzona przez Photovoltaic Geographical Information System (Fotowoltaiczny System Informacji Geograficznej), powołany przez Komisję Europejską.

JAKĄ EFEKTYWNOŚĆ I MOC MOŻNA UZYSKAĆ Z INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Moc instalacji fotowoltaicznej to moc określona na potrzeby tzw. warunków STC (Standard Test Conditions) czyli Standardowych Warunków Testowych, które są głównym wyznacznikiem wydajności paneli słonecznych stosowanych przez większość producentów i jednostek certyfikujących.

Moc instalacji fotowoltaicznej podawana jest w Watt-pikach (Wp lub kWp=1000Wp). Przyjmuje się, że moc instalacji wyrażona w kWp to jej moc maksymalna.

Każdy 1 kWp instalacji fotowoltaicznej jest w stanie wyprodukować ok. 900-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Ilość wyprodukowanej energii zależy głównie od warunków pogodowych oraz usytuowania instalacji (m.in. nachylenie, azymut słońca oraz ewentualne przeszkody, które mogą wpływać na zacienienie instalacji). Dodatkowo rozkład promieniowania słonecznego nie jest równomierny w cyklu rocznym, większość rocznego nasłonecznienia w naszej strefie klimatycznej przypada na okres od kwietnia do września. Najwięcej energii instalacja jest w stanie wyprodukować w maju, a najmniej w grudniu. Nie oznacza to jednak, iż w grudniu instalacja nie przynosi korzyści. Przykładowo, system o mocy 5 kWp jest w stanie w tym miesiącu wygenerować 110-150 kWh energii, co pokryje ponad połowę potrzeb zapotrzebowania przeciętnego domu!

KTÓRE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA EFEKTYWNOŚĆ PRACY PANELI SŁONYCZNYCH?

Na faktyczne rezultaty pracy elektrowni słonecznej ma wpływ bardzo wiele czynników, między innymi:

  • Klimat- Polska jest położona w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego przejściowego, a średnie roczne nasłonecznienie w wynosi około 1000 kWh/m2, co jest wystarczające, aby cieszyć się z efektywnej pracy instalacji fotowoltaicznej
  • Pogoda- parametry pracy będą rówżne w zależności od stopnia zachmurzenia
  • Rozmieszczenie paneli słonecznych- kluczowy element instalacji, przy odpowiednim usytuowaniu pozwoli na maksymalne wykorzystanie kąta padania promieni
  • Ilość paneli słonecznych- oczywiście im większa, tym bardziej wydajna staje się produkcja
  • Moc paneli słonecznych- na rynku dostępne są różne produkty o zróżnicowanych parametrach
  • Podzespoły- dobór odpowiednich elementów o sprawdzonej jakości przekłada się na ostateczne osiągi elektrowni

 

Specjaliści ELMAX pomogą Państwu określić zapotrzebowanie i dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie, tak aby inwestycja dała oczekiwany zrot, a instalacja działała sprawnie, bezawaryjnie i przede wszystkim efektywnie. Zadbamy o odpowiedni montaż dostosowany do specyfiki nieruchomości i uruchomimy system wraz z przeprowadzeniem pomiarów kontrolnych.

Dodatkowo w razie potrzeb służymy pomocą w rozbudowie i modernizacji istniejących systemów fotowoltaicznych, aby dostosować je do zmieniających się potrzeb użytkowników.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

dofinansowanie OZE, fotowoltaika, dotacje